> Naslovna

Čestitamo našem učeniku Lorenu Pužu na nagradi Udruženja obrtnika!

Autor: Ivana Vladilo, 7. 5. 2019.

Naš učenik Loren Puž, jedan od osmorice nagrađenih novčanom nagradom Udruženja obrtnika u Rijeci! Čestitke Lorenu!
Cijeli prilog svakako pogledajte na

RTL vijesti

Cijeli prilog svakako pogledajte na

RTL vijesti

"Oni su najbolji u svojoj generaciji. Riječki učenici koji razbijaju predrasude i odabiru trogodišnje škole.
Loren je maturant Strojarske škole za industrijska i obrtnička zanimanja. Uči za CNC operatera. Od nacrta do  šupljeg vijka. U ovoj školi odvija se cijela proizvodnja.
"Gledao sam što oni nude, kakvo je to zanimanje, kako je plaćeno, da li je dosta toga potražnja i hoću li ja to moći, znači, da li ja to želi", kaže Loren Puž, nagrađeni učenik.
Jedan  je od nagrađenih s tisuću kuna. Iz Udruženja obrtnika tako žele potaknuti učenike da odaberu obrtnička zanimanja.
"Recimo ove godine mesari, ni jedan mesar se nije upisao u turističkoj zemlji, imamo problema sa stolarima, ma svima, autolimarima, jednostavno nema zanimanja koje danas na tržištu nije deficitarno", kaže Darko Sertić, predsjednik Udruženja obrtnika Rijeka.
Za Lorena je nagrada potvrda da nije pogriješio kada je upisao ovu školu.
"Znači ipak im ja nešto značim, a znače i oni meni, pogotovo pofesor iz prakse, on je meni ovdje glavni, naučio me mnogo toga."

"Baš mi je drago i jako sam ponosan što ste došli u našu školu. Naši učenici mogu raditi ne samo u metalnoj branši. To su operateri koji mogu i u drvnoj industriji, mogu raditi plastiku i ostalo. Mogu se u bilo kojoj industriji koja ima numerički alatni stroj zaposliti", kaže profesor Ivan Smojver.
"Biti dobar majstor, imati prljave ruke nije sramota. Greška je ako se misli da ćeš biti popularniji u društvu ako si nešto drugo", poručuje Loren.
A danas nagrađeni učenici imaju na što biti ponosni.

"Udruženje obrtnika Rijeka, Bakar, Kraljevica, Čavle i Kostrena je 06.05.2019. godine, u svojim prostorijama, dodjelilo novčane nagrade najboljim učenicima osam strukovnih škola. Samoj dodjeli prethodio je sastanak predsjednika Udruženja obrtnika Rijeka g. Darka Sertića i ravnatelja škola na temu Mogućnost unaprjeđenja suradnje s ciljem poboljšana upisa učenika/-ca u strukovna zanimanja.
Predsjednik Sertić posebno je naglasio ulogu koju obrtništvo ima u cijelom gospodarstvu te istaknuo kako je obrtničkim zanimanjima potrebna popularizacija i ravnopravan status s ostalim zanimanjima te nastavlja:
„Činjenica da su rezultati upisa u strukovne, obrtničke škole već dugi niz godina poražavajući i zabrinjavajući, Udruženje obrtnika Rijeka u suradnji s Odjelom za strukovnu izobrazbu pri Obrtničkoj komori Primorsko goranske županije pokušava taj negativan trend ublažiti na način da Stručna služba Udruženja obrtnika Rijeka obilazi osnovne škole i prezentira upise u obrtničke, strukovne škole s ciljem osvještavanja mladih, ali i njihovih roditelja, o prednostima takvog školovanja. Ove godine prezentacije su održane u 10 osnovnih škola kojima je sudjelovalo više od 400 djece i nešto više od 150 roditelja. Također, na prezentacijama se prikazuje film koje je Udruženje snimilo kako bi djeci olakšalo donošenje odluke pri upisu. U spomenutom filmu, pod nazivom Svijet rada, predstavljene su strukovne škole sa svojim programima, a učenici i uspješni obrtnici govore o svojim iskustvima u obrtničkom svijetu.“
Kako bi dodatno populariziralo upis djece u obrtničke, strukovne škole Udruženje je odlučilo za školsku godinu 2018./2019. nagraditi najbolje učenike iz osam strukovnih škola s kojima Udruženje ima odličnu suradnju.
Nastavničko vijeće svake pojedine škole izabralo je najboljeg učenika/-cu koji se svi redom ističu svojim ocjenama, praktičnim radom te uzornim vladanjem, a povodom tih uspjeha predsjednik Udruženja obrtnika Rijeka uručio im je novčanu nagradu u iznosu od tisuću kuna.

Dobitnici su:
Lucić Katja, Obrtnička škola Opatija
Adelisa Beganović, Trgovačka i tekstilna škola
Dora Mendaš, Prirodoslovna i grafička škola Rijeka
Filip Njegovan, Graditeljska škola za industriju i obrt Rijeka
Edin Merdanović, Elektroindustrijska i obrtnička škola Rijeka
Antonio Abaza, Ugostiteljska škola Opatija
Viktor Erdemović, Strojarsko brodograđevna škole za industrijska i obrtnička zanimanja
Loren Puž, Strojarska škola za industrijska i obrtnička zanimanja

Čestitajući dobitnicima nagrada, predsjednik Udruženja učenicima je naglasio da su odabirom strukovne škole učinili dobar izbor, da se radi o jednakovrijednim zanimanjima kao i neka druga, popularnija u društvu, da im se nakon završene strukovne škole pruža pruža mogućnost upisa u više i visoke škole te da će ih rani ulazak u svijet rada učiniti ponosnim.
Okruglom stolu, osim predsjednika g. Darka Sertića, potpredsjednika g. Ivice Zbašnika i tajnika Udruženja gđe Sandre Pavlić, prisustvovali su ravnatelji i/ili predstavnici strukovnih škola koje upisuju učenici iz prostornog obuhvata Udruženja obrtnika Rijeka:
– profesor Elektroindustrijske i obrtničke škole g. Boris Capek,
– ravnatelj Prirodoslovne i grafičke škole Rijeka g. Radenko Bradić,
– ravnateljica Obrtničke škole Opatija gđa Loredana Grdinić,
– ravnateljica Strojarsko brodograđevne škole za industrijska i obrtnička zanimanja gđa Evica Kozera,
– stručni suradnik Strojarske škole za industrijska i obrtnička zanimanja g.Ivan Smojver,
– v.d. ravnatelja Graditeljske škole za industriju i obrt g. Damir Milišić,
– ravnateljica Ugostiteljske škole Opatija gđa Sibila Roth i voditeljica gđa Ivona Lazić i
– savjetnica za strukovnu izobrazbu pri Obrtničkoj komori Primorsko-goranske županije, gđa Tamara Dukić

Svi sudionici izrazili su zadovoljstvo održavanjem sastanka jer isti doprinosi boljem razumijevanju i rješavanju problema."

Izvor: internet

« Srpanj 2020 »

Strojarska škola za industrijska i obrtnička zanimanja Rijeka / Jože Vlahovića 10, HR-51000 Rijeka / ss-strojarskazaiiozanimanja-ri.skole.hr / ured@ss-strojarskazaiiozanimanja-ri.skole.hr